Autor Wątek: Głośne odtwarzanie muzyki w dzień...  (Przeczytany 5965 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nadszyszkownik

• Global Moderator
  • *
    • http://www.strazmiejska.org
Głośne odtwarzanie muzyki w dzień...
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Luty 2006, 23:14:21 »
W poniedziałek podłubię w lex-e, tam gdzieś widziałem komentarz, potwierdzajacy moje przypuszczenia.

Rozumiem, że chodzi o kwestię, czy spokój moze być zakłócony w dzień?
Miarą twojego sukcesu jest liczba twoich wrogów ;-)))

Offline norst

• Inspektor
  • *
    • http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Luty 2006, 23:15:17 »
Cytat: "Nadszyszkownik"
...Rozumiem, że chodzi o kwestię, czy spokój moze być zakłócony w dzień?

Tak o to mi chodzi...
norst
StM Włocławek

www.strazmiejska.um.wlocl.pl

Straż Miejska - Ogólnopolskie Forum Strażników

« Odpowiedź #31 dnia: 04 Luty 2006, 23:15:17 »

Offline norst

• Inspektor
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Luty 2006, 12:36:42 »
Cytat: "Nadszyszkownik"
W poniedziałek podłubię w lex-e, tam gdzieś widziałem komentarz, potwierdzajacy moje przypuszczenia.

Rozumiem, że chodzi o kwestię, czy spokój moze być zakłócony w dzień?

Kotowski W.  LEX/el.  2003 stan prawny: 2003.07.01
Komentarz praktyczny do art. 51 kodeksu wykroczeń (Dz.U.71.12.114).

"Istotą wybryku, o którym mowa w § 1 przepisu, jest zachowanie, które odbiega od przyjętych zasad współżycia społecznego. Wybrykiem można zakłócić spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołać zgorszenie. Wybryk stanowi wykroczenie wówczas jeżeli skutek działania sprawcy ma charakter publiczny. Chodzi o to, że sprawca w trakcie czynu może znajdować się w miejscu publicznym, to znaczy idzie ulicą i wrzeszczy na całe gardło powodując niepokój lub strach u spacerujących osób. Może też znajdować się poza miejscem publicznym (np. u siebie w mieszkaniu) lecz jego działanie ma charakter publiczny. Przykładem mogą być przeraźliwe dźwięki wydobywające się z urządzenia znajdującego się w mieszkaniu, które wywołują niepokój u spacerujących ulicą. Wymienione czyny wypełniają znamiona wykroczenia polegającego na zakłóceniu spokoju. Sprawcą zakłócenia spokoju będzie właściciel samochodu wyposażonego w autoalarm, na "wycie" którego nie reaguje. Jest charakterystyczne, że zakłócenie spokoju może mieć miejsce zawsze, a więc o każdej porze dnia i nocy."
norst
StM Włocławek

Offline ja

• Aplikant
  • *
Re: Głośne odtwarzanie muzyki w dzień...
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Luty 2006, 18:01:04 »
Cytat: "norst"
Głośne odtwarzanie muzyki w dzień we własnym mieszkaniu powodujące zakłócenie spokoju domowego jednemu z sąsiadów który zgłasza skargę.

Czy jest to Waszym zdaniem wykrocznie - bo moim zdaniem niekoniecznie.

Podzielcie się swoją opinią i doświadczeniami w podobnych sprawJakie jest znaczenie pojęcia „porządek publiczny”, i w związku z tym jaki jest zakres
uprawnień strażników gminnych (miejskich)?
Kategorie „porządku publicznego” czy „spokoju publicznego” są pojęciami
niedookreślonymi i przez to trudnymi do zdefiniowania, w związku z czym ich szczegółowe
znaczenie nie zostało wyjaśnione w obowiązującym stanie prawnym. Niemniej biorąc pod
uwagę zakres działalności strażników gminnych (miejskich) oraz intencje prawodawcy w
stosunku do straży, należy stwierdzić, iż sporadycznie zdarzające się przypadki zawężania
uprawnień straży gminnych (miejskich) do niektórych kategorii wykroczeń (np. do
wykroczeń za które strażnicy gminni mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego)
jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Pojęcie „porządku publicznego” i „spokoju
publicznego” należy rozumieć w szerokim znaczeniu. Generalnie straż gminna (miejska) jako
organ powołany do ochrony porządku publicznego jest uprawniona w zakresie swego
działania do ścigania wykroczeń i występowania z wnioskiem o ukaranie do sądu. Dodatkowo
wobec niektórych kategorii wykroczeń strażnicy gminni (miejscy) mają prawo do nakładania
grzywien w drodze mandatu karnego.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych
(Dz.U. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.), straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku
publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego. Natomiast na podstawie
art. 11 pkt 1 tej ustawy, do zadań straży należy w szczególności ochrona spokoju i porządku
w miejscach publicznych. Wykonując ww. zadania strażnik ma prawo m.in. do dokonywania
czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem
i wnoszenia środków odwoławczych – w trybie i zakresie określonymi w Kodeksie
postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 12 ustawy).
Także doktryna prawa definiuje pojęcie „porządku publicznego” i „spokoju publicznego”
w szerokim znaczeniu. Zdaniem prof. Andrzeja Marka „pod pojęciem porządku publicznego
rozumie się uporządkowany odpowiednimi przepisami, wolny od zakłóceń bieg życia
zbiorowego. Jeżeli zaś chodzi o spokój publiczny, to oznacza on niezakłócony stan
równowagi psychicznej nieokreślonej liczby osób, przy czym wykroczenia przeciwko
spokojowi publicznemu wywołują zakłócenia tego stanu (zaniepokojenie, oburzenie itp.
reakcje ludzi).” [w: Prawo wykroczeń (materialne i procesowe), Wydawnictwo C.H. Beck,
Warszawa 2002, str. 119].
Natomiast według Jacka Jagielskiego „pojęcia porządek publiczny i spokój publiczny
kojarzyć można ze stanem obejmującym pewien ład w sferze życia publicznego, polegający
na przestrzeganiu zasad współżycia społecznego, respektowaniu istniejących i powszechnie
akceptowanych norm zachowania się w kontaktach społecznych i przy korzystaniu z urządzeń
publicznych itp. Innymi słowy, chodzi tu o stan dotykający nie oznaczonego kręgu
podmiotów, który zapewnia normalne i bez nagłych przeszkód funkcjonowanie życia
społecznego w różnych dziedzinach” [w: pracy zbiorowej pt. Prawo administracyjne, pod
redakcją Marka Wierzbowskiego, Wydawnictwo Prawnicze PWN, Warszawa 1999 r., str.
603.].
MSWiA, kwiecień 2004 r.
4ach.
[/b]

Offline kola

• Młodszy Inspektor
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Maj 2009, 17:34:08 »

Offline gizmo

• Starszy strażnik
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Maj 2009, 17:50:11 »
wyrok z rodzaju - oczywista oczywistość, nie rozumiem czemu w ogóle ktoś skierował wniosek o ukaranie
"Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości" - Carl Orf

Offline SMP

• Kierownik Referatu
  • *
    • 3mP Piotr Świercz
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Maj 2009, 00:14:25 »
Cytat: "gizmo"
wyrok z rodzaju - oczywista oczywistość, nie rozumiem czemu w ogóle ktoś skierował wniosek o ukaranie

:afro: jak, po co? stara milicyjna szkoła - "zróbta" wniosek to się dowiemy
"Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej" Albert Einstein

Offline dr.blumental

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Maj 2009, 22:13:55 »
Witam
Jestem zdania, że jeżeli jest osoba zgłaszająca z imienia i nazwiska i chce byc świadkiem oraz znajduje się w miejscu publicznym to możemy działac.Natomiast jeżeli dzieje się to w mieszkaniu prywatnym i przeszkadza to osobie w innym mieszkaniu to jest to sparawa dla MO.
PZDR[/code]

Offline grreg

• Starszy Inspektor
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Maj 2009, 22:22:26 »
niekoniecznie, z którego art.?
myśleć, myśleć...

Offline SMP

• Kierownik Referatu
  • *
    • 3mP Piotr Świercz
« Odpowiedź #39 dnia: 18 Maj 2009, 22:32:08 »
dr.blumental,  działaj wg. swojego algorytmu i się pochwal wynikami  :afro:  :salut:
"Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej" Albert Einstein

Offline norst

• Inspektor
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: 19 Maj 2009, 08:39:51 »
Cytat: "dr.blumental"
jeżeli dzieje się to w mieszkaniu prywatnym i przeszkadza to osobie w innym mieszkaniu to jest to sparawa dla MO.

Podzielam tą opinię :salut:
norst
StM Włocławek

Offline Piotr Kubczak

• Inspektor
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 19 Maj 2009, 09:25:33 »
To nie jest sprawa ani dla nas ani dla MO. Jeżeli sąsiad skarży się na sąsiada to niech go pozwie z powództwa cywilnego  :salut:
Do zakłócenia porządku , spokoju publicznego musi być spełniony warunek wpływu czynu na osoby znajdujące się w miejscu publicznym.
Co do tego, że można zakłócić spokój , porządek publiczny o każdej porze dnia nie mam wątpliwości.
Sheriff of Swarzędz City (45 000 citizens of the metropolis is not)

Metro broni, Metro Radzi, Metro nigdy cię nie zdradzi.....
KRK to twój wróg !

Offline dr.blumental

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 19 Maj 2009, 09:47:55 »
Cytat: "Piotr Kubczak"
To nie jest sprawa ani dla nas ani dla MO. Jeżeli sąsiad skarży się na sąsiada to niech go pozwie z powództwa cywilnego  :salut:
Do zakłócenia porządku , spokoju publicznego musi być spełniony warunek wpływu czynu na osoby znajdujące się w miejscu publicznym.
Co do tego, że można zakłócić spokój , porządek publiczny o każdej porze dnia nie mam wątpliwości.

No to ja przychylę się do w/w opini tylko lekkie sprostowanko.Skąd os.zgł ma wziąc dane osobowe?! I tu właśnie potrzebna jest MO, która legitymuje zakłócającego, a os.zgł. występuje pisemnie do MO o te dane.To odnośnie zakłócania w dzień bo w nocy jest zakłócany spoczynek nocny ale i tu moim zdaniem może działac tylko MO no chyba, że jak już napisałem przeszkadza to osobie w miejscu publ. to wtedy i my możemy działac  :salut:
Takie jest moje skromne zdanie  :salut:
Kolego SMP czy MKK lub wniosek do Sądu to dla Ciebie wynik?
Bo dla mnie nie!!!Jestem zdania, że robienie tzw. wyników na siłe i ślizganie się na granicy naszych uprawnień i nadinterpretowanie przepisów prawa to delikatnie mówiąc patologiczna nadgorliwośc!!A taką nadgorliwością wykazują się osoby, które nie dostały się do MO z różnych przyczyn,a do SM ich wzieli(PO CO?) i spełniają swoje chore ambicje!!!

Offline norst

• Inspektor
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: 19 Maj 2009, 09:48:41 »
Cytat: "Piotr Kubczak"
To nie jest sprawa ani dla nas ani dla MO. Jeżeli sąsiad skarży się na sąsiada to niech go pozwie z powództwa cywilnego :salut:

Zgadzam się poza jednym ale...

Jeśli dzieje się to w nocy i powoduje zakłócenie spoczynku nocnego to sprawa jest dla milicji

Straż nie powinna interweniować...
norst
StM Włocławek

Offline Piotr Kubczak

• Inspektor
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 19 Maj 2009, 10:06:37 »
Nie pisałem o zakłócaniu spoczynku nocnego tylko o zakłócaniu spokoju i porządku.
Spokój i porządek można zakłócić nie wydając dżwięku  :sunny:
A w upoważnieniu do nakładania grzywien Norst stoi jak byk art. 51 par. 1 KW.
Czyli jest to także sprawa dla nas bo skoro ma wpływ na miejsce publiczne to mieści się w granicach pojęcia "ochrona porządku publicznego".
Sheriff of Swarzędz City (45 000 citizens of the metropolis is not)

Metro broni, Metro Radzi, Metro nigdy cię nie zdradzi.....
KRK to twój wróg !